Вчимось пекти хліб. Частина 1. Хліб у світі.

bread

204275.53e5626b4f25a
Скільки б нас не оточувало гастрономічних насолод, вишуканих чи стародавніх домашніх страв, смачних щоденних продуктів чи делікатесів, хліб — завжди лишатиметься головним, базовим продуктом. Традиції випікання та споживання хлібу часто несуть в собі культурний та етнічний код людства. Хліб є не лише гастрономічним виробом, але й частиною обрядових дійств, під хрустку запечену скоринку якого народ ховає глибинний месседж “радійте життю!”.
Саме з життям, сонцем, теплом, із ситістю та задоволенням ми пов’язуємо хліб. Тож він буває такий різний, як і наші будні — прісним, простим та щоденнним, святковим та солодким, урочистим та поминальним.
Можна без кінця та краю говорити про важливість хліба у становленні суспільних відносин, розвитку соціальних зв’язків людини з прадавніх часів та до сучасності. Але краще взяти і самому випекти ароматну, м’яку та теплу буханочку, до сніданку, чи то вечері..Замісити до тіста любов та турботу, найніжніші почуття…та розділити хліб з близькими.
Сам запах свіжевипеченого хліба ніби промовляє “Радійте життю!”.

still-life-with-loaves-of-bread-1912
На початку року компанія Gorenje запропонувала мені випробувати їх хлібопічку, поекспериментувати з рецептами — я погодилась. Думаю, це непоганий шанс нарешті навчитись правильно випікати хліб, працювати з тістом, систематизувати те, що вже знаю. Тож наступні декілька місяців рецептів хліба у моєму блозі побільшає. Також ділитимусь з вами tips and tricks, чи то — хитрощами та примудрощами випікання хлібу в домашніх урбаністичних умовах.
Перше, що спало мені на думку дослідити, це, як не дивно )), хліб народів світу. Світ починається з країни, де ти народився. Гарну статтю про український хліб можна прочитати тут . Класичний український хліб випікався на заквасці, без дріжджів та міг бути з різнних видів борошна, хоча перевага надавалась пшеничному. Найпопулярнішим святковим українським хлібом вважається Коровай. І от який би я коровай не куштувала — солодкий, збагачений вершковим маслом чи родзинками — найулюленіша його частина для мене, ще з дитинства, оці прісні та хрумкі листочки та трояндочки згори!
Умовно, найпопулярніші сучасні рецепти хліба можна поділити територіально. Можна виокремити східний, американський, британський, італійський та французьський “темперамент” хліба. Також розділяють хліб за методами замішування та випікання — прості коржики (піта, тортилья) чи високий хліб, подовий та формовий.
a23384c6ea06879d69f1fe5cb6e0a13a
Італійський хліб (стромболі, чіабатта, фокачча, гріссіні) виготовляється переважно з пшеничного борошна, він непишний, щедро збагачений оливковою олією та дуже часто випікається з додатковими інгредієнтами, такими як сир, шинка, свіжі оливки та трави.
Still-Life-of-Bread--Eggs_art
Французький хліб (багет, тордю, булочки-пістоле, курон) завжди має хрустку, дещо тверду скоринку та легкий, повітряний м’якиш. До правління короля Луї чотирнадцятого хліб випікався переважно на молочнокислих заквасках і лише згодом — з використанням дріжджів. Легендарний французький багет був популярним лише у містах, селяни їли переважно хліб з суміші житнього та пшеничного борошна. Святковий французький хліб щедро збагачувався яйцями та вершковим маслом.

Британський хліб (вікторіанський молочний, ірландський содовий, блумер) важко собі уявити без використання свіжого молока у рецепті. Скоринка у британського хліба м’яка та глянцева, а м’якиш повний та поживний. Цінувався, звісно ж, найбільше хліб з пшеничного борошна. Вираз “to know the color of your bread” — літературно перекладається як “знати своє місце в суспільстві”.

Американський хліб (кукурудзяний хліб, тортілья, хліб з корицею та родзинками, тостовий білий) можна умовно розділити на південноамериканський традиційний та більш сучасний півничноамериканський. Північна Америка — це дріжджі, дріжджі і buttermilk, тобто пахта. Південноамериканська традиція випікання хліба з використанням кукурудзяного борошна подарувала світові легендарні тортілліас, а також її похідні — начос, такос.

Східний хліб (лаваш, пітта, барбарі, пурі) є найдревнішим хлібом, що його колись вживало людство. Рецепти такого хліба базуються на суміші води та борошна, іноді збагачуються олією. Східний хліб часто має форму пласких коржиків та традиційно є незамінним при споживанні салатів та м’яса.
bread

Усе це різноманіття захоплює та надихає. Що ж, буду експериментувати та ділитись найсмачнішими, на мою думку, рецептами.
Фото: Саша Бойко
Фуд-стиль: Юля Волочай
Використані іллюстрації:
Still Life with Loaves of Bread – Ilya Mashkov, Luis Melendez – Still Life with Bread,
Robert Chailloux-loaf of bread and fruit with pitcher, Diane Kraudelte-Bread and eggs.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial